Martin Mölder: sotside praegune kukkumine on väga selgelt toimunud just eestlastest valijate hulgas
Kõige suurema ja märkimisväärsema muutuse selle nädala reitingutes on teinud Sotsiaaldemokraatide toetus. Nende nelja nädala keskmine reiting kukkus võrreldes eelmise nädalaga peaaegu kaks protsendipunkti (15.4%-le) ning selle nädala tulemus eraldivõetuna oli koguni 11.1%. See lõpetab otsustavalt vähemalt praeguseks Sotside mõnda aega kestnud kasvutrendi. Kas tegemist on ajutise võnkega või kas see käesoleva nädala muutus näitab ka üldisemat positsiooni nõrgenemist – seda näitavad meile järgmised nädalad. On aga tähelepanuväärne, et Sotside praegune kukkumine on väga selgelt toimunud just eestlastest aga mitte muust rahvusest valijate hulgas. See võib kujutada endast valijate reaktsiooni Sotside teatud personalipoliitilisteleotsustele viimasel ajal.
Erakondade toetustabeli tipus jätkab aga juba peaaegu kümnendat kuud mäekõrguse edumaaga Isamaa. Praeguseks on nende toetus pärast pooleteisekuulist langust taas stabiliseerunud umbes samale tasemele, kus ta oli selle aasta esimeses pooles. Hetkel on Isamaa nelja nädala keskmine toetus 28.1%.
Isamaale järgneb umbes üheksa protsendipunkti võrra madalama toetusega Reformierakond. Kuigi oravate koondtoetus on viimastel nädalatel üldiselt kasvanud, ei saa seda siiski käesoleva nädala kohta öelda. Võrreldes eelmise nädalaga püsis Reformierakonna toetus täpselt samal tasemel.
Valimiskünnise kohal olevatest erakondadest on toetustabeli lõpus EKRE ja Keskerakond. Nende mõlema toetus püsib üpriski võrdne ning umbes 12%-13% tasemel. Viimastel nädalatel on EKREl olnud Keskerakonna ees väike edumaa, kuid mingit otsustavat vahet sisse tekkinud ei ole. Kummagi erakonna toetuses ei ole hetkel märgata ei üles ega alla trende.
Valimiskünnisest madalamal jätkavad Eesti 200 ja Parempoolsed. Praeguseks neli nädalat Norstati reitingutes sees olnud uus erakond Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid jäävad paariprotsendilise toetusega samuti valimiskünnise alla.