Eesti erakondade toetuste maastik on olnud stabiilne suve algusest saadik

Käesoleva nädala tulemused paistavad silma selle poolest, et praktiliselt iga suurema erakonna toetus tegi eelmise nädalaga võrreldes läbi väikese nihke, millest küll praktiliselt ükski ei olnud piisavalt suur, et veenvalt väljuda statistilise vea piiridest, kuid mis siiski annavad meile mõista, et nii mõnegi erakonna jaoks pole olukord täpselt sama, mis eelmisel nädalal.
Me näeme, et Keskerakonna ja EKRE positsioonid nõrgenesid natuke, mida on eriti näha üksikute nädalate tulemustest ning mitte nelja nädala koondtulemusest. EKRE toetuse tõus on peatunud ning Keskerakond ei ole oma positsiooni parandamas. Nihke allapoole on teinud ka Sotside toetus.
Kui eelmistel nädalatel võis Reformierakonna puhul oletada, et nende toetus on hakanud langema, siis käesoleval nädalal näeme, et suuremat langust siiski alanud ei ole.
Samuti on Isamaa toetus võrreldes eelmiste nädalatega selgelt kosunud ning praeguseks on see jälle kindlalt ülevalpool valmiskünnist. Arvestades Isamaa toetuse üldist taset on just nende toetuse tõusu puhul tegemist kõige märkimisväärsema toetuse muutusega sel nädalal.
Need kõik on aga lühiajalised loksumised ning suuremaid muutusi erakondade toetuspildis vähemalt hetkel toimumas ei ole.
Eesti erakondade toetuste maastik on olnud üpriski stabiilne suve algusest saadik ning suurim muutus võrreldes kevadega puudutab Keskerakonda ja Reformierakonda. Kevadel oli Keskerakonna toetus tõusnud üle 26% ning Reformierakonna toetus langenud alla 30%. Korraks tundus võimalik, et vahe kahe suure vahel on kadumas, kuid käärid nende vahel suurenesid peagi jälle ning on püsinud seni.
Alates valimistest on mõni üksik taoline kõikumine olnud ka teiste erakondade puhul (näiteks EKRE toetuse langus alla 15% umbes aasta aega tagasi, Eesti 200 toetuse tõus 10% lähedale käesoleva aasta alguses või Isamaa toetuse langus valimiskünnise lähedale), kuid tegelikult iseloomustab Eesti parteimaastikku hetkel pigem suhteline stabiilsus.
Reformierakonna toetus kõigub 30%-35% vahel, Keskerakonna oma 20%-25% vahel, EKRE toetus 15%-20% vahel ning Sotside, Isamaa ja Eesti 200 toetus 5% ja 10% vahel. Erakondade suurused on ajutiselt paigas ning ei koroonaepideemia ega mööduvad poliitilised vahejuhtumid pole seda väga palju muutnud.

Loe lisaks

Vaata rohkemarrow right white

Telli uudiskiri

arrow right white