Marin Mölder: Reformierakonna toetuse dünaamika peegeldab ilmselgelt üldisemat pettumust ja rahulolematust erakonna tegevusega valitsuses

Keskerakonna toetuse hüppeline kasv võrreldes eelmise nädalaga ning Reformierakonna toetuse jätkuv langus on viinud toetuste edetabeli selleks nädalaks seisu, kus Reformierakond on kolmandal kohal. Esimesel kohal oleva EKRE toetus paistab olevat stabiliseerunud kuskile 25% alla ning vahe Keskerakonna ja Reformierakonna vahel on vaid õhkõrnalt Keskerakonna kasuks. Kuid üldiste trendide valguses tuleb siiski tõdeda, et Reform on selgelt nõrgemal positsioonil, samas kui Keskerakond oma jalgealust taas kindlamaks muudab. Peaasjalikult küll siiski mitte-eestlastest valijate seas.

Reformierakonna toetuse dünaamika peegeldab ilmselgelt üldisemat pettumust ja rahulolematust erakonna tegevusega valitsuses. On näha, et paljude valijate silmis need lootused, mis erakonnale pandi nende opositsioonis oleku ajal alates 2016. aastast ning eriti veel pärast 2019. aasta valimisi, ei ole peaministripartei rolli astumisega realiseerunud. Arvestades ka seda toetuse taset, mis on Reformierakonna juhile Kaja Kallasele peaministrina, on erakond praegu üpriski keerulises positsioonis ning vajab külma närviga juhtimist ning üheselt mõistetavaid töövõite selleks, et praegusest madalseisust suuremate kahjustusteta välja tulla.

Teiste erakondade positsioonid ei ole võrreldes eelmise nädalaga märgatavalt muutunud. Kuigi Eesti 200 toetus on pärast kohalikke valimisi teinud hüppe üles, näitavad iganädalased tulemused, et see hüpe pikaajalisema kasvuni ilmselt ei vii. Kui nende nelja nädala tulemusi eraldi vaadata, on kahel viimasel nädalal Eesti 200 toetus taaskord olnud samal tasemel, kus ta oli kohalikele valimistele eelnevalt. Seega on pigem oodata, et järgmistel nädalatel näeme Eesti 200 toetuse mõõdukat taandumist.

Loe lisaks

Vaata rohkemarrow right white

Telli uudiskiri

arrow right white