Martin Mölder: EKRE on kõige kõrgemal toetuse tasemel läbi aegade ning Keskerakond lähiajaloo absoluutses madalseisus

Juba mitmendat nädalat järjest näeme, kuidas EKRE on oma toetust suurendanud ja Keskerakond seda kaotanud. Neist esimene on päris kindlasti oma kõige kõrgemal toetuse tasemel läbi aegade ning teine lähiajaloo absoluutses madalseisus. EKRE on suutnud valitsuse tajutud läbikukkumist koroonarindel edukalt oma toetuseks muuta, kuna paljude valijate silmis on ilmselt tegemist ainsa erakonnaga, kes oleks võimeline võimuparteidele mingit reaalset alternatiivi pakkuma. Teine võimalik kuid vähemalt kuni järgmiste valimisteni veel pelgalt hüpoteetiline alternatiiv, Eesti 200, on oma olemuselt selleks ehk Reformierakonnale liiga sarnane. EKRE toetuse lisa tuleb hetkel ilmselt peamiselt kas seniste mittevalijate arvelt või Keskerakonnas pettunud inimeste ridadest. 

Kui fokusseerida sisse teatud valijagruppidesse, siis kohati on näha väga tugevaid muutusi positsioonides. Kõige nooremas vanusegrupis (kuni 24 aastat), kus traditsiooniliselt on viimastel aastatel domineerinud Reformierakond, näeme, et viimastel nädalatel on toetus Reformi, EKRE, Eesti 200 ja Sotside vahel võrdsustunud. Märgatavalt vähem apelleerivad noortele Keskerakond ja Isamaa. Muutus on toimunud ka vanemate kui 65 aastaste valijate seas. Seal on Keskerakond kaotanud oma väga selge eelise ning praeguseks on näha, kuidas Keskerakond, Reformierakond ning EKRE konkureerivad omavahel kõige populaarsema erakonna positsiooni eest. Midagi sarnast on näha ka madalama sissetulekuga valijate seas. 

Nende ja teiste ümberjoondumiste tulemusena ei ole peale rahvuse enam ühtegi valijaskonnagruppi, kus Keskerakond tugevalt domineeriks. Samas on Reformierakonna puhul veel selgelt näha nende toetajaskonna sotsiaaldemograafilisi piire. Kui sa oled varakeskealine rohkem kui keskmist palka teeniv kõrgharidusega lastetu Tartus või Tallinna äärelinnades elav eestlane, siis oled tõenäoliselt sina ja suurem osa sinu sotsiaalse klassi kaaslastest Reformi toetajad. Kuna selles segmendis on Reformi toetus nii tugev, siis ilmselt suuri kaotusi vähemalt lähitulevikus seal nad kannatama ei hakka isegi kui peaministrierakonna roll neile veel suuremaid katsumusi ette veeretab. Esimese Eesti lojaalsused on selleks liiga tugevalt paigas, samas kui teises Eestis toimub palju tõsisem poliitiline konkurents valijate poolehoiu pärast.

Loe lisaks

Vaata rohkemarrow right white

Telli uudiskiri

arrow right white