Martin Mölder: Opositsiooni teravik võib olla liikumas väljaspoole parlamenti

Alates ajast, mil Norstat ja Ühiskonnauuringute instituut oma reitinguid avaldama hakkasid, pole Eesti valijaskond oma erakondlikes eelistustes nii mobiliseeritud olnud, kui ta on seda praegu. Eelistust mitte omavate valijate osakaal on hetkel madalam, kui ta kunagi varem alates 2019. aasta algusest on olnud.
Kui Riigikogu valimised toimuksid nüüd, siis erakondlik eelistus puuduks hinnanguliselt vaid 24%-l valijaskonnast. See tähendaks rekordiliselt kõrget valimisosalust – 76%. Reaalsetel valimistel see osalus ilmselt nii suur ei oleks. Kuid siiski võib oletada, et ta tuleks hetkeolukorras kõrgem, kui ta eelnevatel valimistel on olnud. Seda, et poliitiliselt teravas olukorras lähevad inimesed rohkem valima, nägime ka äsja toimunud USA presidendivalimistel, kus lõplik osaluse määr (kaugeltki kõik hääled pole veel loetud) tõotab tulla enam kui 100 aasta jooksul kõige kõrgem.
Milline erakond on sellest olukorrast kõige rohkem võitnud? Kui 2019. aasta valimiste järel nägime, et ilmselt väga suur osa eelnevalt eelistust mitte omanud valijatest liikus Reformierakonna toetajate sekka, siis praegu selle kohta enam märke ei ole. Kogu sügise vältel on Reformierakonna suhteline toetus olnud pigem languses ning on praeguseks jõudnud tegelikult vägagi selle taseme ligidale, mis ta oli valimistel.
Ainsad kaks erakonda, kelle toetus on hetkel võrreldes valimistega märkimisväärselt erinev, on Eesti 200 ja Isamaa. Viimase toetus on märkimisväärselt langenud, samas kui esimene on oma toetuse tipul. Eesti 200 toetus on hetkel ligi 10% – rohkem kui kaks korda enam kui valimistel. Pole seega ka ime, et just praegu ja just nende ridadest on tulnud soov erakorraliste valimiste korraldamiseks. Eesti 200 jaoks oleks aeg selleks soodne.
Samuti tundub, et just Eesti 200 on hetkel kõige rohkem võitnud eelistuseta valijate mobiliseerumisest. Absoluutarvudes on Eesti 200 toetus väga selgelt ja väga jõuliselt liikunud ülesmäge, samas kui eelistuseta valijate osakaal on samaväärselt langenud. Paralleelselt on teinud kerge liikumise ülespoole ka EKRE toetus, mis annab alust oletada, et ka nemad on suutnud mingil määral eelistuseta valijaid mobiliseerida. Samal ajal on püsinud paigal Reformierakonna ja Keskerakonna toetajate absoluutarvud ning kerge jõnksu alla poole on teinud Sotside toetus. Seega ei ole nemad praegusest olukorrast ilmset suutnud kasu lõigata. On märkimisväärne, et opositsiooni teravik võib olla liikumas väljaspoole parlamenti.

Loe lisaks

Vaata rohkemarrow right white

Telli uudiskiri

arrow right white