Martin Mölder: Praeguste pikaajaliste trendide jätkudes on kuude küsimus, kui EKRE tõukab Reformierakonna Eesti populaarsema erakonna troonilt

Praeguste pikaajaliste trendide jätkudes on kuude küsimus, kui EKRE tõukab Reformierakonna Eesti populaarsema erakonna troonilt. Reform oli oma toetuse tipul 2019. aasta teises pooles, kui tal oli võimalus olla Jüri Ratase teise valitsuse varjus peamiseks opositsioonierakonnaks. Alates 2020. aasta algusest on nende toetus mõne üksiku ja silmapaistva erandiga, nagu näiteks Kaja Kallase valitsuse moodustamise moment, keskeltläbi pigem vähenenud kui kasvanud. Reformierakonnal on oht jääda Eesti 200 ja EKRE vahele lõksu. 

EKRE toetus oli alates 2019. aasta valimistest kuni 2021. aasta alguseni äärmiselt stabiilne ning hakkas jõudsalt kasvama alles siis, kui Jüri Ratas pidi peaministritooli Reformierakonnale loovutama. Eesti 200 pikaajaline trend alates 2019. aasta valimistest on olnud ülesmäge. Oma suurima toetuse saavutasid nad abielureferendumi arutelude varjus 2020. aasta lõpus ning alates sellest ajast pole nad uut pinda juurde võitnud, kuid samas pole nad ka kogutud toetust oluliselt kaotanud. Ees ootavad kahed valimised saavad Eesti 200 jaoks olema tõehekt, mil tuleb näidata oma võimekust üldine toetus ja uudsuse lubadus reaalseteks häälteks muuta. 

Reformierakond pole kunagi olnud nii tihedas poliitilises konkurentsis. Vastaspoolusel ohustab teda EKRE, kes on palju tõsiseltvõetavam vastane, kui Keskerakond seda eales oleks suutnud olla. Ning nende endi tagalas on ennast sisse seadnud Eesti 200, kellel on väga tugev potentsiaal ajapikku hakata Reformierakonna tuumiktoetajaid enda selja taha koguma. 

Kohalike valimiste lõppedes hakatakse valmistuma riigikogu valimisteks ning need jõujooned loksuvad paika just nüüd. Praeguse valitsuse võimekus tulla välja hapuks läinud koroonavaktsineerimise protsessist ja saada hakkama jooksvalt üles kerkivate ja inimesi potentsiaalselt valusalt puudutavate probleemidega nagu elektrihinna tõus ning opositsiooni võimekus kuvada ennast valijatele mõistlikuma ja soodsama alternatiivina määravad ära selle, kuidas need jooned paika saavad.

Loe lisaks

Vaata rohkemarrow right white

Telli uudiskiri

arrow right white