Martin Mölder: Viimase poole aasta trend näitab meile Reformierakonna toetuse kiiret langust ning EKRE toetuse järjepidevat tõusu

Kui eelmisel nädalal näitasid Norstati reitingute iganädalased tulemused, et EKRE on vähemalt ajutiselt seljatanud Reformierakonna, siis käesoleval nädalal näeme juba ka seda, et nelja nädala koondtulemustes, mis on palju täpsemad ja stabiilsemad, on EKRE toetus suurem kui Reformierakonna oma. Esimest korda alates 2019. aasta algusest ei ole Reformierakond enam kõige populaarsem erakond Eestis. 

Tõsi, EKRE edumaa Reformierakonna ees on hetkel veel statistilise vea piires, kuid olemasolevate trendide jätkudes ei pruugi see lähitulevikus enam nii jääda. Viimase poole aasta trend näitab meile Reformierakonna toetuse kiiret langust ning EKRE toetuse järjepidevat tõusu. Lühiajalised kõikumised ei ole seda üldpilti muutunud. On selge, et see tõus ja langus ei saa igavesti kesta ning lähikuud näitavad meile, millisel tasemel jääb pidama Reformi ja EKRE toetus. 

Laiemas pildis võiks öelda, et viimastel nädalatel on toetusnumbrites olnud võitjad kõik peale Reformierakonna. Oma toetust on aeglaselt taastanud ka Keskerakond. Sotsid on kosunud kuuelt protsendilt märtsis pea üheksale protsendile ning Isamaa toetus on tõusnud viielt protsendilt mais seitsme protsendini praegu. Tõsi, Eesti 200 ei ole oma toetust kasvatanud ning see on juba pikemat aega püsinud 12% piirimail. Kuid arvestades seda, et suur osa nende toetusest ilmselt tugineb lihtsalt uudsuse lubadusele ja kuvandile, mis viidi abielureferendumile vastandudes uuele tasemele, võib lugeda seda, et taolist toetust on suudetud hoida, samuti võiduks. Valimiskastide juures oleks Eesti 200 häältesaak kindlasti väiksem. 

Kõik peale peaministripartei on viimasel ajal toetust juurde võitnud või oma häid positsioone hoidnud. Reformierakonna langus on ühest küljest ilmselt seletatav sellega, et nende selja tagant jookseb praegu ära toetus, mis sinna kogunes siis, kui nad olid opositsioonierakond ning suutsid enda taha tuua paljud sellised valijad, kes tegelikult ei olnud nende sügavad toetajad, kuid kes lihtsalt tahtsid väljendada oma vastumeelsust Jüri Ratase teisele valitsusele. Teisalt näitab see praegu aga kindlasti seda, et peaministrierakond on kiiresti jalgealust kaotamas ning mitte ainult valijaskond tervikuna, vaid ka väga palju Reformi senised toetajad ei ole rahul erakonna tegevuse või tegevusetusega valitsuses.

Loe lisaks

Vaata rohkemarrow right white

Telli uudiskiri

arrow right white